High Valyrian Verb Tables

From Dothraki
Jump to: navigation, search

Contents

Consonant-final verbs

Consonant stems may be subdivded in two ways:

  1. Whether the 3rd person of the present active indicative ends in -sa/-si (or -za/-zi) or -as/-is.
  2. The form of the perfect stem.

Both are determined by the last letter of the stem. However, since item 1 is very regular, whereas item 2 has many, many exceptions, it is better to classify verbs according to the former.

Liquid stems

This class comprises verbs whose roots end in l or r (but not lj).

  • The 3rd person of the present active indicative ends in -za/-zi.
  • Guidelines for the perfect:
    • The perfect is most commonly formed just by adding -tan: dohaeragondohaertan, morghūljagonmorghūltan. (On the other hand, jaelagonjēldan.)
Indicative Subjunctive Imperative Participle Infinitive
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 2s 2pl
Active
Present zālan zālā zālza zāli zālāt zālzi zālon zālō zālos zāloty zālōt zālosy zālās zālātās zālare (adj. II) zālagon
Aorist zālin zālia zālis zāliti zāliat zālisi zālun zālua zālus zāluty zāluat zālusy zāliās zāliātās zālire (adj. II) zāligon
Future zālinna zālilā zālilza zālili zālilāt zālilzi zālilun zālilū zālilus zāliluty zālilūt zālilusy zālilās zālilātās zālilare (adj. II)
Imperfect zālilen zālilē zāliles zālilin zālilēt zālilis zālilon zālilō zālilos zāliloty zālilōt zālilosy
Perfect zaltan zaltā zaltas zalti zaltāt zaltis zalton zaltō zaltos zaltoty zaltōt zaltosy see below zaltagon
Pluperfect zalten zaltē zaltes zaltin zaltēt
Past Habitual zaltin zaltia zaltis zaltiti zaltiat zaltisi zaltun zaltua zaltus zaltuty zaltuat zaltusy zaltre (adj. II)
Passive Present zālaks zālāks zālaks zālaksi zālāks zālaksi zāloks zālōks zāloks zāloksy zālōks zāloksy zālāks zālakson
Aorist zāliks zāliaks zāliks zāliksi zāliaks zāliksi zāluks zāluaks zāluks zāluksy zāluaks zāluksy zāliāks zāliarza (adj. I) zāliakson
Future zālilaks zālilāks zālilaks zāliliks zālilāks zāliliks zāliluks zālilūks zāliluks zāliluksy zālilūks zāliluksy zālilāks zālilaksa (adj. I)
Imperfect zālileks zālilēks zālileks zālilēks zāliloks zālilōks zāliloks zāliloksy zālilōks zāliloksy
Perfect zaltaks zaltāks zaltaks zaltaksi zaltāks zaltaksi zaltoks zaltōks zaltoks zaltoksy zaltōks zaltoksy zalta (adj. I) zaltakson
Pluperfect zalteks zaltēks zalteks zaltiks zaltēks zaltiks
Past Habitual zaltiks zaltiaks zaltiks zaltiksi zaltiaks zaltiksi zaltuks zaltuaks zaltuks zaltuksy zaltuaks zaltuksy zaltiarza (adj. I)


Voiceless-stop stems

This class comprises verbs whose roots end in p, t, k, or q.

  • The 3rd person of the present active indicative most commonly ends in -sa/-si, but -as/-is is also considered acceptable.
  • Guidelines for the perfect:
    • If the stem ends in p, the perfect will usually be in -ptan (e.g. epagoneptan, tepagonteptan).
    • For all the other possibilities the perfect is most commonly -ttan (e.g. vāedagonvāettan, jehikagonjehittan, sikagonsittan, raqagonrattan.)
Indicative Subjunctive Imperative Participle Infinitive
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 2s 2pl
Active
Present epan epā epsa
(epas)
epi epāt epsi
(epis)
epon epō epos epoty epōt eposy epās epātās epare (adj. II) epagon
Aorist epin epia epis epiti epiat episi epun epua epus eputy epuat epusy epiās epiātās epire (adj. II) epigon
Future epinna epilā epilza epili epilāt epilzi epilun epilū epilus epiluty epilūt epilusy epilās epilātās epilare (adj. II)
Imperfect epilen epilē epiles epilin epilēt epilis epilon epilō epilos epiloty epilōt epilosy
Perfect eptan eptā eptas epti eptāt eptis epton eptō eptos eptoty eptōt eptosy see below eptagon
Pluperfect epten eptē eptes eptin eptēt
Past Habitual eptin eptia eptis eptiti eptiat eptisi eptun eptua eptus eptuty eptuat eptusy eptre (adj. II)
Passive Present epaks epāks epaks epaksi epāks epaksi epoks epōks epoks epoksy epōks epoksy epāks epakson
Aorist epiks epiaks epiks epiksi epiaks epiksi epuks epuaks epuks epuksy epuaks epuksy epiāks epiarza (adj. I) epiakson
Future epilaks epilāks epilaks epiliks epilāks epiliks epiluks epilūks epiluks epiluksy epilūks epiluksy epilāks epilaksa (adj. I)
Imperfect epileks epilēks epileks epilēks epiloks epilōks epiloks epiloksy epilōks epiloksy
Perfect eptaks eptāks eptaks eptaksi eptāks eptaksi eptoks eptōks eptoks eptoksy eptōks eptoksy epta (adj. I) eptakson
Pluperfect epteks eptēks epteks eptiks eptēks eptiks
Past Habitual eptiks eptiaks eptiks eptiksi eptiaks eptiksi eptuks eptuaks eptuks eptuksy eptuaks eptuksy eptiarza (adj. I)


Nasal stems

Verbs whose roots end in m or n (but not ñ)—not including emagon, and verbs derived from it, which are dealt with below.

  • The 3rd person of the present active indicative may end either in -as/-is or in -sa/-si—both are approximately equally acceptable. In the latter case, nasal deletion may occur (resulting in the m or n dropping, and the vowel being lengthened), but this is rare.
  • The perfect most commonly ends in -ntan (gaomagongōntan, qilōnagonqilontan.)


Indicative Subjunctive Imperative Participle Infinitive
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 2s 2pl
Active
Present jeman jemā jemas
jemza
(jēza)
jemi jemāt jemis
jemzi
(jēzi)
jemon jemō jemos jemoty jemōt jemosy jemās jemātās jemare (adj. II) jemagon
Aorist jemin jemia jemis jemiti jemiat jemisi jemun jemua jemus jemuty jemuat jemusy jemiās jemiātās jemire (adj. II) jemigon
Future jeminna jemilā jemilza jemili jemilāt jemilzi jemilun jemilū jemilus jemiluty jemilūt jemilusy jemilās jemilātās jemilare (adj. II)
Imperfect jemilen jemilē jemiles jemilin jemilēt jemilis jemilon jemilō jemilos jemiloty jemilōt jemilosy
Perfect jentan jentā jentas jenti jentāt jentis jenton jentō jentos jentoty jentōt jentosy see below jentagon
Pluperfect jenten jentē jentes jentin jentēt
Past Habitual jentin jentia jentis jentiti jentiat jentisi jentun jentua jentus jentuty jentuat jentusy jentre (adj. II)
Passive Present jemaks jemāks jemaks jemaksi jemāks jemaksi jemoks jemōks jemoks jemoksy jemōks jemoksy jemāks jemakson
Aorist jemiks jemiaks jemiks jemiksi jemiaks jemiksi jemuks jemuaks jemuks jemuksy jemuaks jemuksy jemiāks jemiarza (adj. I) jemiakson
Future jemilaks jemilāks jemilaks jemiliks jemilāks jemiliks jemiluks jemilūks jemiluks jemiluksy jemilūks jemiluksy jemilāks jemilaksa (adj. I)
Imperfect jemileks jemilēks jemileks jemilēks jemiloks jemilōks jemiloks jemiloksy jemilōks jemiloksy
Perfect jentaks jentāks jentaks jentaksi jentāks jentaksi jentoks jentōks jentoks jentoksy jentōks jentoksy jenta (adj. I) jentakson
Pluperfect jenteks jentēks jenteks jentiks jentēks jentiks
Past Habitual jentiks jentiaks jentiks jentiksi jentiaks jentiksi jentuks jentuaks jentuks jentuksy jentuaks jentuksy jentiarza (adj. I)


Voiced-stop stems

Verbs whose roots end in b, d, or g.

  • The 3rd person of the present active indicative most commonly ends in -as/-is, but -za/-zi is also considered acceptable.
  • Guidelines for the perfect:
    • If the stem ends in b, the perfect is regularly -ptan (e.g. rȳbagonrȳptan).
    • If it ends in d, the perfect is in -ttan (ipradagoniprattan).
    • No perfects from stems in g are yet known.


Indicative Subjunctive Imperative Participle Infinitive
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 2s 2pl
Active
Present rȳban rȳbā rȳbas
(rȳbza)
rȳbi rȳbāt rȳbis
(rȳbzi)
rȳbon rȳbō rȳbos rȳboty rȳbōt rȳbosy rȳbās rȳbātās rȳbare (adj. II) rȳbagon
Aorist rȳbin rȳbia rȳbis rȳbiti rȳbiat rȳbisi rȳbun rȳbua rȳbus rȳbuty rȳbuat rȳbusy rȳbiās rȳbiātās rȳbire (adj. II) rȳbigon
Future rȳbinna rȳbilā rȳbilza rȳbili rȳbilāt rȳbilzi rȳbilun rȳbilū rȳbilus rȳbiluty rȳbilūt rȳbilusy rȳbilās rȳbilātās rȳbilare (adj. II)
Imperfect rȳbilen rȳbilē rȳbiles rȳbilin rȳbilēt rȳbilis rȳbilon rȳbilō rȳbilos rȳbiloty rȳbilōt rȳbilosy
Perfect ryptan ryptā ryptas rypti ryptāt ryptis rypton ryptō ryptos ryptoty ryptōt ryptosy see below ryptagon
Pluperfect rypten ryptē ryptes ryptin ryptēt
Past Habitual ryptin ryptia ryptis ryptiti ryptiat ryptisi ryptun ryptua ryptus ryptuty ryptuat ryptusy ryptre (adj. II)
Passive Present rȳbaks rȳbāks rȳbaks rȳbaksi rȳbāks rȳbaksi rȳboks rȳbōks rȳboks rȳboksy rȳbōks rȳboksy rȳbāks rȳbakson
Aorist rȳbiks rȳbiaks rȳbiks rȳbiksi rȳbiaks rȳbiksi rȳbuks rȳbuaks rȳbuks rȳbuksy rȳbuaks rȳbuksy rȳbiāks rȳbiarza (adj. I) rȳbiakson
Future rȳbilaks rȳbilāks rȳbilaks rȳbiliks rȳbilāks rȳbiliks rȳbiluks rȳbilūks rȳbiluks rȳbiluksy rȳbilūks rȳbiluksy rȳbilāks rȳbilaksa (adj. I)
Imperfect rȳbileks rȳbilēks rȳbileks rȳbilēks rȳbiloks rȳbilōks rȳbiloks rȳbiloksy rȳbilōks rȳbiloksy
Perfect ryptaks ryptāks ryptaks ryptaksi ryptāks ryptaksi ryptoks ryptōks ryptoks ryptoksy ryptōks ryptoksy rypta (adj. I) ryptakson
Pluperfect rypteks ryptēks rypteks ryptiks ryptēks ryptiks
Past Habitual ryptiks ryptiaks ryptiks ryptiksi ryptiaks ryptiksi ryptuks ryptuaks ryptuks ryptuksy ryptuaks ryptuksy ryptiarza (adj. I)


Fricative stems and Consonant clusters

Verbs whose roots end in h, s, z, gh, v, j, or a consonant cluster.

  • The 3rd person of the present active indicative end in -as/-is.
  • Guidelines for the perfect:
    • If the present stem ends in s or z, then the perfect is regularly -stan: pāsagonpāstan, brōzagonbrōstan.
    • If it ends in gh, j, or v, the perfect usually end in -dan, with the stem vowel will lengthened: leghagonlēdan, tyvagontȳdan (but rijagonriddan, with a double d and short i.)
    • As of yet, there are no verbs know with stems ending in h.
    • If it ends in a consonant cluster, the perfect will regularly be -etan: vestragonvestretan (but there are many exceptions, e.g. verdagonvettan, umbagonumptan)
Indicative Subjunctive Imperative Participle Infinitive
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 2s 2pl
Active
Present pāsan pāsā pāsas pāsi pāsāt pāsis pāson pāsō pāsos pāsoty pāsōt pāsosy pāsās pāsātās pāsare (adj. II) pāsagon
Aorist pāsin pāsia pāsis pāsiti pāsiat pāsisi pāsun pāsua pāsus pāsuty pāsuat pāsusy pāsiās pāsiātās pāsire (adj. II) pāsigon
Future pāsinna pāsilā pāsilza pāsili pāsilāt pāsilzi pāsilun pāsilū pāsilus pāsiluty pāsilūt pāsilusy pāsilās pāsilātās pāsilare (adj. II)
Imperfect pāsilen pāsilē pāsiles pāsilin pāsilēt pāsilis pāsilon pāsilō pāsilos pāsiloty pāsilōt pāsilosy
Perfect pāstan pāstā pāstas pāsti pāstāt pāstis pāston pāstō pāstos pāstoty pāstōt pāstosy see below pāstagon
Pluperfect pāsten pāstē pāstes pāstin pāstēt
Past Habitual pāstin pāstia pāstis pāstiti pāstiat pāstisi pāstun pāstua pāstus pāstuty pāstuat pāstusy pāstre (adj. II)
Passive Present pāsaks pāsāks pāsaks pāsaksi pāsāks pāsaksi pāsoks pāsōks pāsoks pāsoksy pāsōks pāsoksy pāsāks pāsakson
Aorist pāsiks pāsiaks pāsiks pāsiksi pāsiaks pāsiksi pāsuks pāsuaks pāsuks pāsuksy pāsuaks pāsuksy pāsiāks pāsiarza (adj. I) pāsiakson
Future pāsilaks pāsilāks pāsilaks pāsiliks pāsilāks pāsiliks pāsiluks pāsilūks pāsiluks pāsiluksy pāsilūks pāsiluksy pāsilāks pāsilaksa (adj. I)
Imperfect pāsileks pāsilēks pāsileks pāsilēks pāsiloks pāsilōks pāsiloks pāsiloksy pāsilōks pāsiloksy
Perfect pāstaks pāstāks pāstaks pāstaksi pāstāks pāstaksi pāstoks pāstōks pāstoks pāstoksy pāstōks pāstoksy pāsta (adj. I) pāstakson
Pluperfect pāsteks pāstēks pāsteks pāstiks pāstēks pāstiks
Past Habitual pāstiks pāstiaks pāstiks pāstiksi pāstiaks pāstiksi pāstuks pāstuaks pāstuks pāstuksy pāstuaks pāstuksy pāstiarza (adj. I)



Palatal resonant stems

Verbs whose roots end in ñ or lj.

  • The 3rd person of the present active indicative end in -as/-is, just as with consonant clusters.
  • The resonant depalatalizes (that is, ñ becomes n, and lj becomes l) before any ending that begins with i or a consonant.
  • This also affects the perfect:
    • If the stem ends in ñ, the perfect is regularly -ntan (e.g. gūrēñagongūrēntan)
    • If the stem ends in lj it is -ltan (e.g. morghūljagonmorghūltan)
Indicative Subjunctive Imperative Participle Infinitive
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 2s 2pl
Active
Present ūñan ūñā ūñas ūni ūñāt ūnis ūñon ūñō ūños ūñoty ūñōt ūñosy ūñās ūñātās ūñare (adj. II) ūñagon
Aorist ūnin ūnia ūnis ūniti ūniat ūnisi ūñun ūñua ūñus ūñuty ūñuat ūñusy ūniās ūniātās ūnire (adj. II) ūnigon
Future ūninna ūnilā ūnilza ūnili ūnilāt ūnilzi ūnilun ūnilū ūnilus ūniluty ūnilūt ūnilusy ūnilās ūnilātās ūnilare (adj. II)
Imperfect ūnilen ūnilē ūniles ūnilin ūnilēt ūnilis ūnilon ūnilō ūnilos ūniloty ūnilōt ūnilosy
Perfect ūntan ūntā ūntas ūnti ūntāt ūntis ūnton ūntō ūntos ūntoty ūntōt ūntosy see below ūntagon
Pluperfect ūnten ūntē ūntes ūntin ūntēt
Past Habitual ūntin ūntia ūntis ūntiti ūntiat ūntisi ūntun ūntua ūntus ūntuty ūntuat ūntusy ūntre (adj. II)
Passive Present ūñaks ūñāks ūñaks ūñaksi ūñāks ūñaksi ūñoks ūñōks ūñoks ūñoksy ūñōks ūñoksy ūñāks ūñakson
Aorist ūniks ūniaks ūniks ūniksi ūniaks ūniksi ūñuks ūñuaks ūñuks ūñuksy ūñuaks ūñuksy ūniāks ūniarza (adj. I) ūniakson
Future ūnilaks ūnilāks ūnilaks ūniliks ūnilāks ūniliks ūniluks ūnilūks ūniluks ūniluksy ūnilūks ūniluksy ūnilāks ūnilaksa (adj. I)
Imperfect ūnileks ūnilēks ūnileks ūnilēks ūniloks ūnilōks ūniloks ūniloksy ūnilōks ūniloksy
Perfect ūntaks ūntāks ūntaks ūntaksi ūntāks ūntaksi ūntoks ūntōks ūntoks ūntoksy ūntōks ūntoksy ūnta (adj. I) ūntakson
Pluperfect ūnteks ūntēks ūnteks ūntiks ūntēks ūntiks
Past Habitual ūntiks ūntiaks ūntiks ūntiksi ūntiaks ūntiksi ūntuks ūntuaks ūntuks ūntuksy ūntuaks ūntuksy ūntiarza (adj. I)


Vowel-final verbs

In general, vowel-final verbs are different from consonant-final ones in the following ways:

  • The present indicative generally has its vowels replaced with the stem vowel. The 3rd person of the active will be -Vs/-Vsi. The first person plural is a long .
  • The present subjunctive will have a, i, or v before the o, depending on the stem vowel.
  • The imperfect/future stem will have a long vowel before the l, depending on the stem vowel.
  • The aorist will have the form -Vssin etc.
  • The perfect will overwhelmingly be -Vtan, with irregularities being much rarer than in consonant stems.

A-stems

  • A-stem verbs have their infinitive in -agon, which is identical to the ending for consonant stems. Therefore they are easy to miss, and care must be taken.
  • The present subjunctive is in -aon etc.
  • The imperfect is in -ēlen etc.
Indicative Subjunctive Imperative Participle Infinitive
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 2s 2pl
Active
Present iliman ilimā ilimas ilimī ilimāt ilimasi ilimaon ilimaō ilimaos ilimaoty ilimaōt ilimaosy ilimās ilimātās ilimare (adj. II) ilimagon
Aorist ilimassin ilimassia ilimassis ilimassiti ilimassiat ilimassisi ilimassun ilimassua ilimassus ilimassuty ilimassuat ilimassusy ilimassiās ilimassiātās ilimassire (adj. II) ilimassigon
Future ilimēnna ilimēlā ilimēlza ilimēli ilimēlāt ilimēlzi ilimēlun ilimēlū ilimēlus ilimēluty ilimēlūt ilimēlusy ilimēlās ilimēlātās ilimēlare (adj. II)
Imperfect ilimēlen ilimēlē ilimēles ilimēlin ilimēlēt ilimēlis ilimēlon ilimēlō ilimēlos ilimēloty ilimēlōt ilimēlosy
Perfect ilimatan ilimatā ilimatas ilimati ilimatāt ilimatis ilimaton ilimatō ilimatos ilimatoty ilimatōt ilimatosy see below ilimatagon
Pluperfect ilimaten ilimatē ilimates ilimatin ilimatēt
Past Habitual ilimatin ilimatia ilimatis ilimatiti ilimatiat ilimatisi ilimatun ilimatua ilimatus ilimatuty ilimatuat ilimatusy ilimatre (adj. II)
Passive Present ilimaks ilimāks ilimaks ilimaksi ilimāks ilimaksi ilimoks ilimōks ilimoks ilimoksy ilimōks ilimoksy ilimāks ilimakson
Aorist ilimassiks ilimassiaks ilimassiks ilimassiksi ilimassiaks ilimassiksi ilimassuks ilimassuaks ilimassuks ilimassuksy ilimassuaks ilimassuksy ilimassiāks ilimassiarza (adj. I) ilimassiakson
Future ilimēlaks ilimēlāks ilimēlaks ilimēliks ilimēlāks ilimēliks ilimēluks ilimēlūks ilimēluks ilimēluksy ilimēlūks ilimēluksy ilimēlāks ilimēlaksa (adj. I)
Imperfect ilimēleks ilimēlēks ilimēleks ilimēlēks ilimēloks ilimēlōks ilimēloks ilimēloksy ilimēlōks ilimēloksy
Perfect ilimataks ilimatāks ilimataks ilimataksi ilimatāks ilimataksi ilimatoks ilimatōks ilimatoks ilimatoksy ilimatōks ilimatoksy ilimata (adj. I) ilimatakson
Pluperfect ilimateks ilimatēks ilimateks ilimatiks ilimatēks ilimatiks
Past Habitual ilimatiks ilimatiaks ilimatiks ilimatiksi ilimatiaks ilimatiksi ilimatuks ilimatuaks ilimatuks ilimatuksy ilimatuaks ilimatuksy ilimatiarza (adj. I)


E-stems

  • E-stem verbs form their present subjunctive in -ion etc.
  • The imperfect is in -īlen etc.
Indicative Subjunctive Imperative Participle Infinitive
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 2s 2pl
Active
Present ōren ōrē ōres ōrī ōrēt ōresi ōrion ōriō ōrios ōrioty ōriōt ōriosy ōrēs ōrētēs ōrere (adj. II) ōregon
Aorist ōressin ōressia ōressis ōressiti ōressiat ōressisi ōressun ōressua ōressus ōressuty ōressuat ōressusy ōressiās ōressiātās ōressire (adj. II) ōressigon
Future ōrīnna ōrīlā ōrīlza ōrīli ōrīlāt ōrīlzi ōrīlun ōrīlū ōrīlus ōrīluty ōrīlūt ōrīlusy ōrīlās ōrīlātās ōrīlare (adj. II)
Imperfect ōrīlen ōrīlē ōrīles ōrīlin ōrīlēt ōrīlis ōrīlon ōrīlō ōrīlos ōrīloty ōrīlōt ōrīlosy
Perfect ōretan ōretā ōretas ōreti ōretāt ōretis ōreton ōretō ōretos ōretoty ōretōt ōretosy see below ōretagon
Pluperfect ōreten ōretē ōretes ōretin ōretēt
Past Habitual ōretin ōretia ōretis ōretiti ōretiat ōretisi ōretun ōretua ōretus ōretuty ōretuat ōretusy ōretre (adj. II)
Passive Present ōreks ōrēks ōreks ōreksi ōrēks ōreksi ōrioks ōriōks ōrioks ōrioksy ōriōks ōrioksy ōrēks ōrekson
Aorist ōressiks ōressiaks ōressiks ōressiksi ōressiaks ōressiksi ōressuks ōressuaks ōressuks ōressuksy ōressuaks ōressuksy ōressiāks ōressiarza (adj. I) ōressiakson
Future ōrīlaks ōrīlāks ōrīlaks ōrīliks ōrīlāks ōrīliks ōrīluks ōrīlūks ōrīluks ōrīluksy ōrīlūks ōrīluksy ōrīlāks ōrīlaksa (adj. I)
Imperfect ōrīleks ōrīlēks ōrīleks ōrīlēks ōrīloks ōrīlōks ōrīloks ōrīloksy ōrīlōks ōrīloksy
Perfect ōretaks ōretāks ōretaks ōretaksi ōretāks ōretaksi ōretoks ōretōks ōretoks ōretoksy ōretōks ōretoksy ōreta (adj. I) ōretakson
Pluperfect ōreteks ōretēks ōreteks ōretiks ōretēks ōretiks
Past Habitual ōretiks ōretiaks ōretiks ōretiksi ōretiaks ōretiksi ōretuks ōretuaks ōretuks ōretuksy ōretuaks ōretuksy ōretiarza (adj. I)


I-stems

  • I-stem verbs form their present subjunctive in -ion etc.
  • The imperfect is in -īlen etc.
Indicative Subjunctive Imperative Participle Infinitive
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 2s 2pl
Active
Present vūjin vūjī vūjis vūjī vūjīt vūjisi vūjion vūjiō vūjios vūjioty vūjiōt vūjiosy vūjīs vūjītīs vūjire (adj. II) vūjigon
Aorist vūjissin vūjissia vūjissis vūjissiti vūjissiat vūjissisi vūjissun vūjissua vūjissus vūjissuty vūjissuat vūjissusy vūjissiās vūjissiātās vūjissire (adj. II) vūjissigon
Future vūjīnna vūjīlā vūjīlza vūjīli vūjīlāt vūjīlzi vūjīlun vūjīlū vūjīlus vūjīluty vūjīlūt vūjīlusy vūjīlās vūjīlātās vūjīlare (adj. II)
Imperfect vūjīlen vūjīlē vūjīles vūjīlin vūjīlēt vūjīlis vūjīlon vūjīlō vūjīlos vūjīloty vūjīlōt vūjīlosy
Perfect vūjitan vūjitā vūjitas vūjiti vūjitāt vūjitis vūjiton vūjitō vūjitos vūjitoty vūjitōt vūjitosy see below vūjitagon
Pluperfect vūjiten vūjitē vūjites vūjitin vūjitēt
Past Habitual vūjitin vūjitia vūjitis vūjititi vūjitiat vūjitisi vūjitun vūjitua vūjitus vūjituty vūjituat vūjitusy vūjitre (adj. II)
Passive Present vūjiks vūjīks vūjiks vūjiksi vūjīks vūjiksi vūjioks vūjiōks vūjioks vūjioksy vūjiōks vūjioksy vūjīks vūjikson
Aorist vūjissiks vūjissiaks vūjissiks vūjissiksi vūjissiaks vūjissiksi vūjissuks vūjissuaks vūjissuks vūjissuksy vūjissuaks vūjissuksy vūjissiāks vūjissiarza (adj. I) vūjissiakson
Future vūjīlaks vūjīlāks vūjīlaks vūjīliks vūjīlāks vūjīliks vūjīluks vūjīlūks vūjīluks vūjīluksy vūjīlūks vūjīluksy vūjīlāks vūjīlaksa (adj. I)
Imperfect vūjīleks vūjīlēks vūjīleks vūjīlēks vūjīloks vūjīlōks vūjīloks vūjīloksy vūjīlōks vūjīloksy
Perfect vūjitaks vūjitāks vūjitaks vūjitaksi vūjitāks vūjitaksi vūjitoks vūjitōks vūjitoks vūjitoksy vūjitōks vūjitoksy vūjita (adj. I) vūjitakson
Pluperfect vūjiteks vūjitēks vūjiteks vūjitiks vūjitēks vūjitiks
Past Habitual vūjitiks vūjitiaks vūjitiks vūjitiksi vūjitiaks vūjitiksi vūjituks vūjituaks vūjituks vūjituksy vūjituaks vūjituksy vūjitiarza (adj. I)


O-stems

  • O-stem verbs form their present subjunctive in -von etc.
  • The imperfect is in -ēlen etc.
Indicative Subjunctive Imperative Participle Infinitive
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 2s 2pl
Active
Present pilon pilō pilos pilī pilōt pilosi pilvon pilvō pilvos pilvoty pilvōt pilvosy pilōs pilōtōs pilore (adj. II) pilogon
Aorist pilossin pilossia pilossis pilossiti pilossiat pilossisi pilossun pilossua pilossus pilossuty pilossuat pilossusy pilossiās pilossiātās pilossire (adj. II) pilossigon
Future pilēnna pilēlā pilēlza pilēli pilēlāt pilēlzi pilēlun pilēlū pilēlus pilēluty pilēlūt pilēlusy pilēlās pilēlātās pilēlare (adj. II)
Imperfect pilēlen pilēlē pilēles pilēlin pilēlēt pilēlis pilēlon pilēlō pilēlos pilēloty pilēlōt pilēlosy
Perfect pilotan pilotā pilotas piloti pilotāt pilotis piloton pilotō pilotos pilototy pilotōt pilotosy see below pilotagon
Pluperfect piloten pilotē pilotes pilotin pilotēt
Past Habitual pilotin pilotia pilotis pilotiti pilotiat pilotisi pilotun pilotua pilotus pilotuty pilotuat pilotusy pilotre (adj. II)
Passive Present piloks pilēks piloks piloksi pilēks piloksi pilvoks pilvōks pilvoks pilvoksy pilvōks pilvoksy pilēks pilokson
Aorist pilossiks pilossiaks pilossiks pilossiksi pilossiaks pilossiksi pilossuks pilossuaks pilossuks pilossuksy pilossuaks pilossuksy pilossiāks pilossiarza (adj. I) pilossiakson
Future pilēlaks pilēlāks pilēlaks pilēliks pilēlāks pilēliks pilēluks pilēlūks pilēluks pilēluksy pilēlūks pilēluksy pilēlāks pilēlaksa (adj. I)
Imperfect pilēleks pilēlēks pilēleks pilēlēks pilēloks pilēlōks pilēloks pilēloksy pilēlōks pilēloksy
Perfect pilotaks pilotāks pilotaks pilotaksi pilotāks pilotaksi pilotoks pilotōks pilotoks pilotoksy pilotōks pilotoksy pilota (adj. I) pilotakson
Pluperfect piloteks pilotēks piloteks pilotiks pilotēks pilotiks
Past Habitual pilotiks pilotiaks pilotiks pilotiksi pilotiaks pilotiksi pilotuks pilotuaks pilotuks pilotuksy pilotuaks pilotuksy pilotiarza (adj. I)


U-stems

  • U-stem verbs form their present subjunctive in -von etc.
  • The imperfect is in -īlen etc.
Indicative Subjunctive Imperative Participle Infinitive
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 2s 2pl
Active
Present lurun lurū lurus lurī lurūt lurusi lurvon lurvō lurvos lurvoty lurvōt lurvosy lurūs lurūtūs lurure (adj. II) lurugon
Aorist lurussin lurussia lurussis lurussiti lurussiat lurussisi lurussun lurussua lurussus lurussuty lurussuat lurussusy lurussiās lurussiātās lurussire (adj. II) lurussigon
Future lurīnna lurīlā lurīlza lurīli lurīlāt lurīlzi lurīlun lurīlū lurīlus lurīluty lurīlūt lurīlusy lurīlās lurīlātās lurīlare (adj. II)
Imperfect lurīlen lurīlē lurīles lurīlin lurīlēt lurīlis lurīlon lurīlō lurīlos lurīloty lurīlōt lurīlosy
Perfect lurutan lurutā lurutas luruti lurutāt lurutis luruton lurutō lurutos lurutoty lurutōt lurutosy see below lurutagon
Pluperfect luruten lurutē lurutes lurutin lurutēt
Past Habitual lurutin lurutia lurutis lurutiti lurutiat lurutisi lurutun lurutua lurutus lurututy lurutuat lurutusy lurutre (adj. II)
Passive Present luruks lurūks luruks luruksi lurūks luruksi lurvoks lurvōks lurvoks lurvoksy lurvōks lurvoksy lurūks lurukson
Aorist lurussiks lurussiaks lurussiks lurussiksi lurussiaks lurussiksi lurussuks lurussuaks lurussuks lurussuksy lurussuaks lurussuksy lurussiāks lurussiarza (adj. I) lurussiakson
Future lurīlaks lurīlāks lurīlaks lurīliks lurīlāks lurīliks lurīluks lurīlūks lurīluks lurīluksy lurīlūks lurīluksy lurīlāks lurīlaksa (adj. I)
Imperfect lurīleks lurīlēks lurīleks lurīlēks lurīloks lurīlōks lurīloks lurīloksy lurīlōks lurīloksy
Perfect lurutaks lurutāks lurutaks lurutaksi lurutāks lurutaksi lurutoks lurutōks lurutoks lurutoksy lurutōks lurutoksy luruta (adj. I) lurutakson
Pluperfect luruteks lurutēks luruteks lurutiks lurutēks lurutiks
Past Habitual lurutiks lurutiaks lurutiks lurutiksi lurutiaks lurutiksi lurutuks lurutuaks lurutuks lurutuksy lurutuaks lurutuksy lurutiarza (adj. I)

Irregular

emagon

Emagon, and verbs derived from it, are essentially regular consonant stems, with the sole exception that in the third person forms of the present active indicative, the nasal-dropping forms are mandatory.

  • Thus, ēza, māzēza, dāerēza, never ˣemza, ˣmāzemza, ˣdāeremza.
  • The perfect is ēdan.
Indicative Subjunctive Imperative Participle Infinitive
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 2s 2pl
Active
Present eman emā ēza emi emāt ēzi emon emō emos emoty emōt emosy emās emātās emare (adj. II) emagon
Aorist emin emia emis emiti emiat emisi emun emua emus emuty emuat emusy emiās emiātās emire (adj. II) emigon
Future eminna emilā emilza emili emilāt emilzi emilun emilū emilus emiluty emilūt emilusy emilās emilātās emilare (adj. II)
Imperfect emilen emilē emiles emilin emilēt emilis emilon emilō emilos emiloty emilōt emilosy
Perfect ēdan ēdā ēdas ēdi ēdāt ēdis ēdon ēdō ēdos ēdoty ēdōt ēdosy see below ēdagon
Pluperfect ēden ēdē ēdes ēdin ēdēt
Past Habitual ēdin ēdia ēdis ēditi ēdiat ēdisi ēdun ēdua ēdus ēduty ēduat ēdusy ēdre (adj. II)
Passive Present emaks emāks emaks emaksi emāks emaksi emoks emōks emoks emoksy emōks emoksy emāks emakson
Aorist emiks emiaks emiks emiksi emiaks emiksi emuks emuaks emuks emuksy emuaks emuksy emiāks emiarza (adj. I) emiakson
Future emilaks emilāks emilaks emiliks emilāks emiliks emiluks emilūks emiluks emiluksy emilūks emiluksy emilāks emilaksa (adj. I)
Imperfect emileks emilēks emileks emilēks emiloks emilōks emiloks emiloksy emilōks emiloksy
Perfect ēdaks ēdāks ēdaks ēdaksi ēdāks ēdaksi ēdoks ēdōks ēdoks ēdoksy ēdōks ēdoksy ēda (adj. I) ēdakson
Pluperfect ēdeks ēdēks ēdeks ēdiks ēdēks ēdiks
Past Habitual ēdiks ēdiaks ēdiks ēdiksi ēdiaks ēdiksi ēduks ēduaks ēduks ēduksy ēduaks ēduksy ēdiarza (adj. I)

sagon

Sagon is highly irregular

  • The most basic stem of the verb is *iks-.
    • However, when the ending begins with a consonant, the k drops, resulting in is-, e.g. *iks·saissa, *iks·tanistan (this makes the perfect homophonous with that of jagon.)
    • When the ending is disyllabic, the stem tends to be reduced to just s-, e.g. *iks·otysoty (for the purpose of this rule, rising diphthongs count as two syllables, eg. *iks·iasia.)
    • The imperfect is formed on *īle-. The same stem is not used for the future (īlza appears to be the future of jagon instead): unlike every other verb in the lanuage, there is a separate future stem, kes-.
      • This presumably reflects an earlier phase of the language, in which the future and present were formed off the same root with different vowel grades: perhaps *kes- was reduced in the present to *ks-, which then took an epenthetic i: *kes-*ks-*iks-.
  • The aorist of sagon is almost never used—it is high-register, and possibly even pedantic,[1] and is nearly always replaced by the present tense.


Indicative Subjunctive Imperative Participle Infinitive
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 2s 2pl
Active
Present iksan iksā issa iksi iksāt issi ikson iksō iksos soty iksōt sosy sās sātās issare (adj. II) sagon
Aorist iksin sia iksis siti siat sisi iksun sua iksus suty suat susy sīs sītīs issire (adj. II) sigon
Future kesan kesā kessa kesi kesāt kessi keson kesō kesos kesoty kesōt kesusy kesās kesātās kesare (adj. II)
Imperfect īlen īlē īles īlin īlēt īlis īlon īlō īlos īloty īlōt īlosy
Perfect istan istā istas isti istāt istis iston istō istos istoty istōt istosy ista (adj. I) istagon
Pluperfect isten istē istes istin istēt
Past Habitual istin istia istis istiti istiat istisi istun istua istus istuty istuat istusy istre (adj. II)

jagon

  • Only the presnent and perfect of jagon are known wth any certainty. The other forms are speculative.
  • The perfect is identical to sagon
  • The future is formed off of īl-, which suggests that the imperfect might be identical to sagon as well.
Indicative Subjunctive Imperative Participle Infinitive
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 2s 2pl
Active
Present jān is jāt isi jon jos joty jōt josy jās jātās jāre (adj. II) jagon
Aorist jin jia jis jiti jiat jisi jun jua jus juty juat jysy jiās jiātās jire (adj. II) jigon
Future īnna īlā īlza īli īlāt īlzi īlun īlū īlus īluty īlūt īlusy īlās īlātās īlare (adj. II)
Imperfect īlen īlē īles īlin īlēt īlis īlon īlō īlos īloty īlōt īlosy
Perfect istan istā istas isti istāt istis iston istō istos istoty istōt istosy ista (adj. I) istagon
Pluperfect isten istē istes istin istēt
Past Habitual istin istia istis istiti istiat istisi istun istua istus istuty istuat istusy istre (adj. II)

sahagon

  • The irregularities of this verb result from the h dropping, and vowels subsequently contracting.
    • In most forms *sah·a- contracts to sā- (but *sah·assas, etc.)
    • In most forms *sah·i- contracts to sē- before a consonant (but *sah·insīn, and *sah·il-sīl-, etc.), and saj- before a vowel.
    • *sah·o- and *sah·u- do not contract, making the subjunctive mostly regular.
    • Contraction does not seem to occur in most infinitives (except for sajakson), but it does occur in most participles (except sahire.)
  • The perfect is sētan, perhaps suggesting *sahi·tan.
Indicative Subjunctive Imperative Participle Infinitive
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 1s 2s 3s 1pl 2pl 3pl 2s 2pl
Active
Present sān sas sāt sēs sahon sahō sahos sahoty sahōt sahosy sās sātās sāre (adj. II) sahagon
Aorist sīn saja sēs sēti sajat sēsi sahun sahua sahus sahuty sahuat sahusy sajās sajātās sahire (adj. II) sahigon
Future sīnna sīlā sīlza sīli sīlāt sīlzi sīlun sīlū sīlus sīluty sīlūt sīlusy sīlās sīlātās sīlare (adj. II)
Imperfect sīlen sīlē sīles sīlin sīlēt sīlis sīlon sīlō sīlos sīloty sīlōt sīlosy
Perfect sētan sētā sētas sēti sētāt sētis sēton sētō sētos sētoty sētōt sētosy see below sētagon
Pluperfect sēten sētē sētes sētin sētēt
Past Habitual sētin sētia sētis sētiti sētiat sētisi sētun sētua sētus sētuty sētuat sētusy sētre (adj. II)
Passive Present sāks sāks sāks sāksi sāks sāksi sahoks sahōks sahoks sahoksy sahōks sahoksy sāks sahakson
Aorist sēks sajaks sēks sēksi sajaks sēksi sahuks sahuaks sahuks sahuksy sahuaks sahuksy sajāks sajarza (adj. I) sajakson
Future sīlaks sīlāks sīlaks sīliks sīlāks sīliks sīluks sīlūks sīluks sīluksy sīlūks sīluksy sīlāks sīlaksa (adj. I)
Imperfect sīleks sīlēks sīleks sīlēks sīloks sīlōks sīloks sīloksy sīlōks sīloksy
Perfect sētaks sētāks sētaks sētaksi sētāks sētaksi sētoks sētōks sētoks sētoksy sētōks sētoksy sēta (adj. I) sētakson
Pluperfect sēteks sētēks sēteks sētiks sētēks sētiks
Past Habitual sētiks sētiaks sētiks sētiksi sētiaks sētiksi sētuks sētuaks sētuks sētuksy sētuaks sētuksy sētiarza (adj. I)

Notes

  1. http://dedalvs.tumblr.com/post/84737612397/hi-ever-since-i-was-a-kid-i-wondered-if-it-was
Personal tools